Kontaveit alustas uut hooaega kahe poolfinaalkohaga

18.02.2013
Värskes naiste tennise maailma edetabelis tõusis Anett Kontaveit karjääri parimale ehk 351. reale. Suure, lausa 45-kohalise tõusu tegi ta eelmisel nädalal ja seda tänu edukale hooaja algusele Austraalias.

Eelmise hooaja lõpus eeskäehoiet muutnud Anett alustas uut aastat kolme turniiriga Austraalias – esmalt mängis ta Austraalia lahtiste meistrivõistluste noorteturniiril, kus jõudis poolfinaali, siis Tasmaanias 25 000 dollari suuruse auhinnafondiga ITFi turniiril, kus läbis kvalifikatsiooni ning pääses lõpuks nelja parema sekka ning seejärel osales ta samuti 25 000-dollarilisel ITFi turniiril Launcestonil, kus langes avaringis konkurentsist.

Austraalia lahtiste noorteturniiril oli Anetil 10. asetus. Avaringis oli ta 6:2, 7:5 üle Suurbritannia tennisistist Harriet Dartist, seejärel alistas 7:6 (6), 6:0 meeste maailma esireketi Novak Djokovici treeneri Marjan Vajda tütre, slovakitari Natalia Vajdova, 3. ringis sai Anett 7:5, 6:1 jagu turniiril 7. asetatud kasahhitarist Anna Danilinast ning veerandfinaalis sai ta kindlalt 6:1, 6:3 jagu 4. paigutusega sakslanna Antonia Lottnerist. Poolfinaalis pidi Anett aga tunnistama 2. asetusega tšehhitari Katerina Siniakova 6:2, 6:3 paremust.

«Austraaliasse minnes ikka lootsin, et võidan selle turniiri, kuigi, ega ma alguses osanud väga midagi oodata, sest olin just eeskätt muutnud ja ma polnud tükk aega ühtegi turniiri mänginud,» meenutas Anett. «Aga iga matšiga läks mäng kindlamaks ja paremaks, tuli enesekindlust ning ma ei teinud enam nii palju naljakaid või lihtsaid vigu. Veerandfinaalis mängisin väga hästi, poolfinaalis aga oli väga tuuline ja vastane mängis enda kohta hästi.»

Anett tõdes, et läks poolfinaalile vastu vale suhtumisega. «Läksin teda pigem võitma,» tunnistas ta. «Ilmselt oli see kaotus natuke peas kinni, lisaks ei saanud ma tuulega servi nii palju sisse. Ta kuidagi sai ründama ja mängis sel päeval väga hästi. Pärast poolfinaali olin ikka väga pettunud ja kuri, oleksin tahtnud võita, eriti sellepärast, et USAs võitsin seda sama tüdrukut. Aga läks, kuidas läks, poolfinaal pole ju ka tühi asi.»

Seetõttu valdasid Anetti pärast tõenäoliselt karjääri viimaseks jäänud suure slämmi noorteturniiri kahetised tunded. «Kui mõtlen, et see oli ikkagi poolfinaal ja suure slämmi turniiril, siis seda pole ju lihtne saavutada, oli palju noori, kes ei saanud sellega hakkama,» mõtiskles ta. «See on hea tulemus, aga ma oleks tahtnud veel paremat.»

Pärast Australian Openit kohe Tasmaaniasse

Päev pärast poolfinaalikaotust lendas Anett Melbourne’ist Tasmaaniasse, kus pidi juba järgmisel päeval taas väljakule tulema. Burnie turniiri kvalifikatsiooni avaringis oli taas vastas Vajdova ning seekord võitis Anett 6:0, 7:6 (2), valikturniiri otsustavas ringis sai Anett 6:4, 6:3 jagu austraallanna Alison Baist.

Põhiturniiri avaringis tuli Anetil natuke rohkem vaeva näha, tema võidunumbrid hiinlanna Yuxuan Zhangi üle oli 2:6, 6:2, 6:0. «Teadsin seda tüdrukut, kaotasin talle ükskord Hiinas 50 000-dollarilise turniiri kvalifikatsiooni esimeses ringis,» rääkis Anett. «Ma ei osanud isegi midagi oodata, eelmisel korral kaotasin talle otsustavas setis 5:7, nüüd aga võitsin 6:0. Esimeses setis tegin lihtsaid vigu ja kuigi mäng oli tasavägine, läks see ikkagi tema poole 6:2. Aga siis tõstsin enda mängutaset ja võtsin initsiatiivi enda kätte, mängisin rahulikult ja domineerisin, tal polnud väga midagi teha.»

Järgmistes ringides sai Anett üsna kindlad võidud – 2. ringis alistas ta Austraaliat esindava Viktorija Rajicici 7:5, 6:1 ning veerandfinaalis oli 6:4, 7:5 üle hiinlanna Sheng-Nan Sunist. «Vastased ei läinudki väga lihtsamaks, aga mina mängisin kogu aeg üha paremini ja enesekindlust tuli kogu aeg juurde,» selgitas Anett. «Veerandfinaalis mängisin väga hästi, tegelikult poolfinaalis ka… kuni matšpallideni.»

Poolfinaalis oli Anetil Austraalia tennisisti Monique Adamczaki vastu koguni kaheksa matšpalli, ent ta pidi lõpuks tunnistama vastase 2:6, 7:6 (9), 6:4 paremust. «Otseselt ei juhtunudki midagi. Vastane hakkas natuke teistmoodi mängima, kuidagi jube kavalalt tegutses minu matšpallidel. Paar korda läks minul ka käsi kipsi, aga siis olid juba tasavägised punktid, mis läksid tema poole. Tal oli rohkem õnne,» nentis Anett. «Kiire lõppmäng oli tasavägine, olin 6:1 ees, siis ta viigistas 6:6, aga olin veel ees 7:6 ja 8:7 Ma isegi ei oska öelda, mida ta tegi, et ma ei suutnud seda ühte punkti ära võtta.»

Selline kaotus pani lisaks poolehoidjatele ka Aneti ennast kulmu kergitama, sest see polnud absoluutselt tema moodi. «Ma peaaegu kunagi ei kaota matšpallide pealt! Vahel on isegi niimoodi olnud, et olen setiga ees ja mul on teises setis matšpall, kuid kaotan selle seti, aga mängu ikkagi võidan, kui olen parem,» arutles Anett. «Aga ausalt, see vastane ei mänginud üldse halvasti ja lõpus olin juba nii väsinud, mul oli järjest nii palju mänge olnud.»

Kaotustest tuleb õppida

Siiski ei pidanud Anett seda väga valusaks kaotuseks, vaid pigem järjekordseks õppetunniks. «Pigem oli valusam poolfinaalikaotus Austraalia lahtistel,» avaldas ta. «Eks mul oli raske ka, sest olen ju praegu ilma treenerita, aga vahel oleks vaja, et keegi midagi ütleks. Sparringupartner natuke üritas, aga kuna ta ei tea mind väga hästi, oli tal raske, treeneriga on kergem.»

Mäletatavasti otsustasid Anett ja tema senine juhendaja Märten Tamla mullu detsembris poolte kokkuleppel koostöö lõpetada, kuna Anett keskendub üha rohkem naisteklassi turniiridele ning loodab seetõttu leida naiste tipptennise kogemuste ja –teadmistega treeneri.

Aneti Austraalia-turnee lõpetas Launcestoni turniir, kus ta jäi avaringis 3:6, 4:6 alla Austraaliat esindavale Azra Hadzicile. «Jäin pärast Burnie turniiri palavikku ja olin kaks päeva haige. Mängupäeval enam palavikku polnud, aga samas oli organism nõrk, lisaks olin emotsionaalselt väsinud – kõik need turniirid ja matšpallid,» lausus Anett. «Vastase ja tuulega võitlemine oli mulle sel päeval liiast.»

Hooaja algusega jäi Anett üldjoontes rahule. «Enam-vähem okei,» muheles ta. «Pean veel rahulikult trenni tegema, saab eeskäe veel kindlamaks ja küll see edetabelikoht siis veel vaikselt paraneb.»

Praegu on Aneti edasine võistlusplaan veel lahtine.