Tänavu eesmärgi täitnud Kontaveit: ootan põnevusega uut hooaega

17.11.2013
Anett Kontaveit võitis lõppenud hooajal neli tiitlit üksik- ja kolm paarismängus ning tõusis aastaga maailma edetabelis üle 200 koha.

2012. aasta lõpetas Anett edetabelis 436. real, nüüd aga paikneb ta juba 228. kohal. „Täitsin eesmärgi, mis mul oli aastaks pandud – jõuda edetabelis 250 sisse. Selles mõttes võin endaga rahul olla,” tõdes Anett. „Võitsin ka enda esimese 25 000-dollarilise auhinnafondiga turniiri ja teise veel Austraalias otsa, lisaks paar 10 000-dollarilist turniiri. Ise tunnen, et mäng läheb kogu aeg natuke paremaks, just väikeste asjade arvelt. Sealt on see areng ja tõus toimunud.”

Aprillikuus käis Anett varbalõikusel ning pidi tegema väikese pausi, uuesti võistlustulle naastes triumfeeris ta juba teisel turniiril, võites Kreekas 10 000 dollari suuruse auhinnafondiga ITF-i turniiri. Kaks nädalat hiljem võitis Anett enda karjääri esimese 25 000-dollarilise turniiri, olles Moskvas kindlalt 6:1, 6:1 parem esimest paigutust omanud türklanna Cagla Buyukakcayst. Suvel võidutses Anett 10 000-dollarilisel turniiril Türgis ning oktoobris sai esikoha Austraalias Margaret Riveris peetud 25 000-dollarilisel turniiril.

Anett on nüüd ITF-i turniiridel üksikmängu finaalis mänginud kümnel korral, kuni septembrini polnud ta kordagi finaalmängu kaotanud, siis aga pidi Montenegros 25 000 dollari suuruse auhinnafondiga turniiri finaalis tunnistama esimesena paigutatud Liechtensteini tennisisti Stephanie Vogti 6:4, 6:3 paremust. „Ma ei teadnudki, et olin seni kõik finaalid võitnud! Ma polnud selle peale isegi mõelnud, aga nüüd tundub küll, et rikkusin endal ilusa seisu ära,” naeris Anett. „Tegelikult, viis finaali ja neli võitu, neist kaks 25 000-dollarilistel, pole üldsegi halb.”

Lisaks mängis ta viies paarismängu finaalis, võites neist kolm – koos lätlanna Jelena Ostapenkoga sai ta esikoha Tallinnas, briti Jessica Reniga Edinburghis ning venelanna Polina Leikinaga Izmiris.

Juuniori aeg on seljataga

Anett mängis tänavu üksikmängus vaid kolmel noorteturniiril, jõudes Austraalia lahtistel meistrivõistlustel juunioride seas poolfinaali ja Wimbledonis kolmandasse ringi, Prantsusmaa lahtistel langes ta konkurentsist avaringis. Algselt oli plaanis mängida vaid Austraalias, kuid mängupraktika saamiseks otsustas ta osaleda ka Prantsusmaa lahtistel ja Wimbledonis.

„Mul oli vanuse tõttu piirang, mis ei lasknud mul aastas piisavalt palju turniire mängida, noorteturniirid aitasid natuke rohkem mänge saada. Vahel läheb treeningperiood liiga pikaks, siis on vaja võistlusmänge, et rütmis püsida,” selgitas Anett. „Austraalia oli ainus, mille kohta teadsin kindlalt, et lähen seda mängima. Prantsusmaa lahtised sattusid õnnetult, olin just Moskvas turniiri võitnud, olles läbinud ka kvalifikatsiooni, seetõttu olin väga väsinud, täiesti ribadeks.”

Wimbledoni noorteturniiri kolmandas ringis mängis Anett juunioride maailma esireketi Belinda Benciciga ja kaotas 4:6, 6:4, 2:6. „Läksin kuidagi liiga krampi, tahtsin liiga palju. Ei olnud nii, et tema oleks minust palju paremini mänginud, vaid pigem see, et mina ei näidanud enda parimat mängu. Ma ei tahtnud talle kaotada, olen vanem, pidanuks võitma,” tunnistas Anett, et just see kaotus jääb aastast kõige rohkem kripeldama. „Ikka mängid kõige paremini, kui mängid lõdvalt ja ei mõtle nii palju. Just see segas mind, kui noorteturniire mängisin. Mõtlesin, et mul on viimane aasta. Ma isegi ei mõelnud, et peaksin terve turniiri võitma, vaid võtsin iga mängu eraldi, aga eeldasin, et võiksin neid kõiki võita, sest olen vanem.”

Jõululaupäeval saab Anett 18-aastaseks, mis tähendab, et uuest hooajast tal enam täiskasvanute turniiridel osalemisel piiranguid ei ole – kui lõppenud hooajal tohtis ta mängida 16 täiskasvanute turniiril, siis uuel aastal plaanib ta mängida 20-25 turniiril. „Noored on nüüd selja taga ja tulevad uued naiste turniirid, ootan põnevusega!” rääkis Anett. „Saan palju lõdvemalt võtta, iga turniir pole nüüd nii suure tähtsusega. Tähendab, muidugi on iga turniir tähtis, aga isegi kui mul ei lähe ühel turniiril hästi, ei mõjuta see nii palju mu edetabelikohta. Ma ei pea mõtlema, et kui kaotan, siis mul pole tükk aega võimalust kuskil mängida.”

Praeguse edetabelikohaga on suur lootus, et Anett pääseb jaanuaris Austraalia lahtiste meistrivõistluste kvalifikatsiooni mängima. „Eelmisel aastal oli viimane, kes pääses, 270. kohal, mul on hea võimalus,” mõtiskles Anett. „Küsisin endale Aucklandi WTA turniiri kvalifikatsiooni wild card’i, kui see läheb õnneks, mängin seal ja siis tahaksin Austraalia lahtistel mängida. Aga kui ma ei saa Aucklandi, siis pole kindel, kas läheksin Austraalia lahtistele, sest sellisel juhul poleks mul midagi ette mängitud. Loodan siiski, et see plaan läheb õnneks, tahaksin väga esimest korda täiskasvanute suure slämmi turniiril mängida.”

Veebruari alguses peetakse Tallinnas Föderatsiooni karikasarja Euro-Aafrika tsooni III liiga turniir, kus Anett rõõmuga kaasa teeb. “Mulle on alati meeldinud Eesti eest Fed Cupi mängida, see on mulle alati südamelähedane olnud,” avaldas Anett. “Olin nii kurb, kui mul kevadel oli just enne Fed Cupi varbaga probleeme. Fed Cupil on kuidagi nii hea atmosfäär, võistkond on taga, mida kunagi muidu ei ole – muidu käid alati treeneriga üksinda ja ühtegi teist eestlast kaasas pole. See tunne on nii äge, et sul on võistkond ja saad kellegagi eesti keeles rääkida! See on üks mu lemmikumaid turniire.”

Lisaks tugevamatele ITF-i turniiridele tahab Anett järgmisel aastal end üha rohkem ka WTA kvalifikatsioonides proovile panna. „Ühe korra olen juba põhiturniirile päris lähedal olnud,” meenutas eelmisel aastal enda WTA-debüüdil Kopenhaagenis kvalifikatsiooni finaali jõudnud Anett. „Kuna mul nüüd enam turniiride arvul piirangut pole, siis miks mitte proovida, kuidas ma seal hakkama saaksin. On mitmeid turniire, kuhu enda edetabelikohaga peale saaksin.”

Anett loodab, et tal õnnestub uuel hooajal ka kõikidele suure slämmi turniiridele mängima pääseda. „Kindlasti tahaksin seda. Kuid Euroopa suure slämmi turniiridele pealesaamiseks peaksin edetabelis veel paarkümmend kohta tõusma. Pean samamoodi korralikult turniiridel mängima ja terve püsima, siis on see võimalik küll, ma arvan” arutles ta.

Edaspidi rohkem tähelepanu üldfüüsilisele

Aasta algusest hakkas Anetti treeningutel abistama Peeter Lamp, kellest kevadel sai ka Aneti ametlik treener. „Koostöö on läinud väga hästi, tunnen, et sellest on palju kasu olnud ja ma olen pidevalt paremaks läinud. Mina olen küll Peetriga rahul, ma ei tea, kas tema minuga ka,” naeris Anett. „See on hea märk, et kogu aeg natuke miski areneb ja midagi läheb paremaks. Peeter tunneb väga hästi tennist ja näeb, mis mul on vaja. Treenime selliseid asju, mis on vajalikud ja millest mul on kasu.”

Aneti üldfüüsilise ettevalmistuse eest on juba pikemat aega hoolitsenud Tarmo Tiits. „Olen temaga väga rahul, meil on koostöö suurepäraselt sujunud,” kiitis Anett. „Lõppenud aasta õpetas mulle, kui tähtis on üldfüüsilise osakaal tennises, kui palju rohkem ma seda tegema pean ja kui palju see mu mängule kaasa aitab.”

Anett avaldas tänu ka sponsoritele ja fännidele. “Tahan tänada kõiki, kes on mind toetanud ja aidanud ning ka neid inimesi, kes mulle kaasa elavad ja minu tegemisi jälgivad,” sõnas Anett. “Muidugi suured tänud minu kõikidele sponsoritele, kes on mind juba aastaid toetanud ja kelle abita oleks see päris raske.”

Eelmisel nädalal Austraaliast koju jõudnud Anett on juba alustanud valmistumist järgmiseks hooajaks. „Praegu ongi füüsilise ettevalmistuse periood. Puhkasin natuke Austraalias pärast turniire, umbes viis päeva, see oli täpselt paras aeg. Koju jõudes läksin juba järgmisel päeval trenni,” märkis Anett.

Pärast pikka võistlusreisi on hea olla koos sõber Mailoga kodus.