US Openil kaheksandikfinaali jõudnud Anett: olen selle üle väga uhke

09.09.2015
Mullu USA lahtistest meistrivõistlustest viirushaiguse tõttu loobuma pidanud Anett Kontaveit tegi tänavusel US Openil suurepärase turniiri – esmalt läbis ta edukalt kvalifikatsiooni ning jõudis seejärel põhiturniiril kaheksandikfinaali.

Anett tegi sel hooajal kaasa kõikidel suure slämmi turniiridel. Austraalia ja Prantsusmaa lahtistel kaotas ta kvalifikatsiooni teises ringis, Wimbledoniks aga sai ta tänu Eastbourne’i ITF-i turniirivõidule korraldajatelt vabapääsme põhitabelisse, kus paraku tuli loosi tahtel esimeses ringis mängida endise maailma esireketi Viktoria Azarenkaga ning võtta vastu 2:6, 1:6 kaotus.

Tänavust US Openit maailma 152. reketina alustanud Anett alistas põhiturniiri avaringis edetabelis 60. kohal paiknenud Casey Dellacqua (Austraalia), teises ringis 31. asetatud Anastassia Pavljutšenkova (Venemaa) ning kolmandas ringis maailma 47. reketi Madison Brengle’i (USA). Neljandas ringis pidi Anett tunnistama 35-aastase, karjääri jooksul seitse suure slämmi turniiri võitnud Venus Williamsi (USA) paremust. 16 parema hulka jõudmine tõi aga 240 edetabelipunkti, mis tõstab Aneti esmakordselt maailma edetabelis esisaja sisse.

„Ma ei oska millegi üle nuriseda – esimene US Open naiste hulgas ja jõudsin nii kaugele! Kindlasti olen väga uhke selle üle,” rääkis paariks päevaks koju puhkama tulnud Anett. „Ma tõesti ei osanud oodata, et jõuan US Openil neljandasse ringi. Eks ma kogu aeg ikka lootsin, et tõusen edetabelis saja hulka, aga mõtlesin alati, et see tuleb aegamööda, see oli mu aastalõpu eesmärk. Nüüd aga pole hooaja lõpuni ühtegi punkti kaitsta, sest ma ei mänginud eelmisel aastal. Algselt plaanisin ka novembris mängida, et punkte koguda, aga need jäävad nüüd tõenäoliselt ära ja saan uueks hooajaks pikema ettevalmistuse teha.”

Anett sõnas, et head mängud US Openil andsid talle ka enesekindlust juurde. „Mind võib-olla üllatas, kui rahulikuks suutsin nendes mängudes jääda. Mul oli isegi selline enesekindlus, et mõtlesin, et võin nendele top50 mängijatele pähe teha. Uskusin endasse kogu aeg, sellega natuke üllatasin ennast,” tunnistas ta. „Sain teada, et suudan järjest mitme top50 mängijaga tasavägiselt mängida ja neid ka võita. Lisaks õppisin, et veel tuleb kõvasti trenni teha, kuigi muidugi teadsin seda ka enne. See US Open näitas mulle, kui palju maksavad kogemused, just suurtel areenidel ja tähtsatel mängudel.”

Aneti hooaeg jätkub Aasias WTA turniiridel. Kõigepealt mängib ta Hiinas Guangzhous ning seejärel Usbekistanis Taškendis, mõlemal turniiril tuleb alustada kvalifikatsioonist. Oktoobris mängib Anett Austrias Linzi WTA turniiril ning seejärel Luksemburgis.

Väike muudatus on toimunud ka Aneti treeneri osas, nimelt treenib ta endiselt Türgis Istanbulis tenniseakadeemias, aga tema juhendaja pole enam austraallane Paul McNamee, vaid teda abistavad teised akadeemia treenerid.

US Openi mängud Aneti kommentaaridega


Kvalifikatsioon: Esmalt alistas Anett 6:2, 7:5 Liechtensteini mängija Stephanie Vogti (turniiri alguse edetabelikoht 163.), seejärel 7:6 (4), 6:2 kvalifikatsioonis 19. asetatud hispaanlanna Maria-Teresa Torro-Flori (124.) ning otsustavas ringis 7:6 (4), 2:6, 6:4 inglanna Naomi Broady (170.).

Anett:

Arvan, et juba esimeses-teises mängus servisin väga hästi ja mängisin küllaltki stabiilselt, nii, nagu vaja oli, erinevate mängijate vastu erinev taktika. See õnnestus hästi ja suutsin enda mängu peale suruda, kõik toimis.

Viimases kvalifikatsioonimängus oli ikka natuke rohkem närv sees, mõlemad ju väga tahtsid põhitabelisse jõuda, see oligi eesmärk. Terve mäng oli väga tasavägine. Isegi kui kaotasin teise seti 2:6, olid kogu aeg tasavägised geimid ja olin enda servil ees, aga suutsin kuidagi ära kaotada selle.

Otsustavas setis mõtlesin, et ma ei anna talle ühtegi punkti, mitte midagi niisama. Mõtlesin, et see on viimane mäng ja mul pole midagi tagasi hoida, tuleb endast kõik välja panna. Ja ma suutsin selle ära võita.

1.ring: Anett alistas 7:5, 6:2 austraallanna Casey Dellacqua (60.)

Mulluse Wimbledoni avaringis jäi Anett toona maailma edetabelis 36. paiknenud Dellacquale alla 6:3, 6:7 (4:7), 3:6, Anetil oli matšpall. Nüüd soovis ta revanši võtta.

Anett:

Mul ei olnud enne mängu mingit pinget peal, aga ma ei oleks tahtnud talle uuesti kaotada. Eelmisel korral oli nii-nii napp kaotus, olin ühe punkti kaugusel võidust. See oli siis mulle nii valus kaotus. Kindlasti oli sportlik viha ja tahtmine talle seekord ära teha.

Esimeses setis sain küllaltki alguses servimurdega ette ja siis mängisin oma servigeime väga hästi. 5:4 seisul servisin, et setti võita, aga ei mänginud nii edukat geimi, tal õnnestus paar tõrjet väga hästi ja kaotasin geimi. Aga siis mõtlesin, et mul ei ole midagi kaotada, suutsin rahulikult mängida, võtsin punkti korraga ja suutsin esimese seti võita. Teises setis olin 0:2 taga, aga võitsin 6:2. Üritasin endale mitte pingeid peale panna. Mul oli selles mõttes juba enda jaoks hästi läinud. Suutsin rahulikult mängida ja üritasin mõelda, et see on mulle ainult positiivne ja mulle tuleb kõik kasuks, mis teen.

Enne mängu polnud ma tabelit absoluutselt vaadanud ja peale mängu ma isegi ei teadnud, kellega järgmisena mängin. Siis kuulsin, et Pavljutšenkova ja (Magdalena) Rybarikova mängivad, läksin ja vaatasin natuke nende mängu. Siis oli veel päev vahet, et puhata ja natuke lüüa.

2.ring: Anett alistas 7:5, 6:4 venelanna Anastassia Pavljutšenkova (31.)

Anett:

Teadsin, et ta seisab väljaku sees ja üritab just ise agressiivset mängu peale suruda. Oleme mõlemad sellised rohkem lööjad. Olin selleks valmis ja üritasin enda mängu peale suruda ja samas tema löökidega mängus püsida, et ma ei laseks tema löökidel ennast mõjutada.

Kogu aeg olid hästi tasavägised geimid ja võrdne seis. Kui olin 6:5 ees, siis oli tal mitu edu ja mul oli vist kaks settpalli, oli hästi tasavägine ja mulle tundus, et tal oli ka võib-olla natuke närv sees, ei tahtnud kindlasti kaotada. Ta tundus natuke pahur ja närviline.

Suutsin tema tempoga kaasas püsida ja ise üritasin oma mängu mängida, see õnnestus hästi ja otsustavatel punktidel mängisin küllaltki hästi. Teine sett oli samamoodi hästi tasavägine. Kaotasin oma servigeimi ja jäin 2:3 taha, siis mängisin paar geimi väga hästi, olin 5:4 ees ja tõrjusin tema servigeimis väga hästi, ta eksis paar palli ja nii ta tuli.

Pavljutšenkovaga mängides polnud mul mingeid pingeid. Ilmselgelt, kui tema on maailmas 31. kohal ja mina 152. kohal, polnud mul midagi kaotada. Peale seda mängu ei olnud ka pinget, vaid pigem juba uskusin, et suudan järgmist vastast ka, aasta tagasi olin temaga mänginud, siis võitsin suhteliselt lihtsalt.

3.ring: Anett alistas 6:2, 3:6, 6:0 ameeriklanna Madison Brengle’i (47.)

Anett:

Olin temaga mänginud (eelmisel aastal Nottinghamis sai Anett 6:1, 6:2 võidu), olin valmis ja teadsin, mida ta teeb. Esimeses setis mängisin tõesti väga hästi. Ta ongi selline vastane, et rohkem jookseb, samas tagakäega mängib väga hästi, pikalt ja teravalt tagasi. Olin selleks kõigeks valmis, suutsin rünnata.

Teine sett oli väga tasavägine, 3:3 pealt tegin paar lihtsamat viga ja igale poole, kuhu ma lõin, oli tema juba ees. Ta luges mu lööke väga hästi ja vahepeal oli selline tunne, et lõin ja lõin ja lõin, aga ikka ei löö ära, nagu seina vastu mängisin! Selles mõttes oli raske. Kaua sa lööd nurgast nurka, kui ta igale poole jõuab? Siis proovidki natuke paremini või teravamalt, aga see oli vale, et üritasin veel kõvemini ja veel täpsemini lüüa, sest see on loogiline, et mida kõvemini lööd, siis lõpuks peab ju viga tulema.

Otsustavas setis tulin pallile rohkem vastu ja proovisin õhust paar punkti ära lõpetada, mis võttis temal aega ära ja mingil määral ajas ka rütmi sassi. Sellepärast oli kindlasti see otsustav sett ka sellise ühepoolse seisuga, kuigi tegelikult mänguliselt oli väga tasavägine. Kui olin 1:0 ees ja tema servil juhtisin 40:0, ta tuli 30:40 järele, siis oli hästi tasavägine ja pikk punkt, ta lõi terava ja pika palli. Joonekohtunik ütles, et oli sees, võtsin challenge’i ja oli millimeeter väljas! Natuke õnne, et see sett sellise seisuga oli.

Kui mäng lõppes, siis oli muidugi suurepärane tunne, aga pärast mõtlesin, et kuidas ma nii rahulik olin ja mängus üldse ei närveerinud. Kui mängus oled, siis ikka üritad mängida igat punkti ja mõtled rohkem sellele, mitte sellele, mis tulemus see on või mis võit see oleks. Aga see oli võimas tunne, isegi siis, kui see mulle veel täielikult kohale ei olnud jõudnud.

4.ring: Anett kaotas 2:6, 1:6 ameeriklanna Venus Williamsile (23.)

Anett:

Selles mõttes oli natuke raskem, et mängisime suurel areenil (US Openi peaväljakul) ja suurem inimesi oli Venuse poolt, nad tahtsid, et Venus võidaks. Üritasin mängima minnes mõelda, et mul ei ole midagi kaotada, sest mul ei olnudki midagi kaotada, aga närv oli ikka sees. Kuid see ei olnud midagi sellist, mis oleks mängimist takistanud.

Arvan, et selles olukorras, mis mul oli – esimene kord suure slämmi turniiril neljandas ringis, peaväljakul, vastane nii kogenud –mängisin hea mängu.

Seal oli tasavägiseid punkte ja mitmed minu servigeimid, mis kaotasin, olid tasavägised geimid. Tema servil muidugi ei olnud mul üldse varianti, ta servis nii hästi seekord. Aga sellest mängust oli ainult õppida.